Vydělá víc absolvent práva, ekonomie, nebo sportu?

Přidal: Tibor Kučera, 14. 11. 2017

Ačkoli výši vašeho budoucího platu nemůžete přesně předvídat, není na škodu zjistit, s čím můžete po dokončení univerzity počítat. Druhá největší česká vysoká škola, Masarykova univerzita, každoročně uveřejňuje výsledky průzkumu mezi svými absolventy ohledně jejich nástupních platů. Jak tedy poslední výsledky vypadají?


Nejlépe jsou na tom, zřejmě podle očekávání, absolventi informatiky. Jejich uváděný průměrný nástupní plat převyšuje 45 tisíc korun. Je však potřeba zmínit, že slovo „nástupní”, je zde nutné brát s rezervou. Pouze 60 % respondentů totiž nastoupilo do nového zaměstnání, zbylí studenti pokračovali u zaměstnavatele, u kterého pracovali již během studia. Právě informatika je jeden z oborů, kde firmy velmi aktivně hledají vhodné zaměstnance již během studia. A zvláště v Brně, kde je informatiků velký nedostatek.

Na druhém konci žebříčku jsou, pro někoho už možná více překvapivě, absolventi právnické fakulty. Představa kariéry a života jako vystřiženého ze seriálu Suits se jeví mnohem trnitější, než se nám tvůrci seriálu snaží předkládat. A práce koncipienta není zpravidla žádný med.

O plat se nebojte...

Pokud se rozhodujete mezi více směry studia, je tento průzkum poměrně uklidňující. Rozdíly v nástupních platech ostatních fakult už se vejdou do 5 tisíc korun. Což sice není málo, na druhou stranu v přepočtu na čistou mzdu to už opravdu tak velký rozdíl není. Pokud tedy nejste srdcem právník, nemusíte mít strach, že budete kamarádům po ukončení školy jejich plat závidět (pokud ovšem nemáte za kamarády samé ajťáky :-)). Růst platu v průběhu kariéry je již věcí druhou a zaměříme se na něj v některých z budoucích článků. Ten je již každopádně do velké míry ovlivněn vašimi schopnosti a nabytými zkušenostmi, oproti nástupnímu platu, který je startovací pozicí, na níž většina z nás zkrátka musí začít.

Komu rostou nástupní mzdy nejrychleji?

Kromě aktuálního průzkumu Masarykova univerzita také nabízí srovnání tempa růstu nástupních platů za posledních 10 let. Podle tohoto srovnání rostou nejrychleji nástupní platy lékařům, kterým se v porovnání s rokem 2006 více než zdvojnásobily. Podobně skvěle jsou na tom také absolventi fakulty sociálních studií, přírodovědecké fakulty a informatici. Ostatní fakulty se pohybují mezi růstem 40-60 %, což je také významný růst, který věříme bude nadále pokračovat. A komu rostou nástupní platy nejpomaleji? Bohužel pro právníky, i zde drží poslední příčku – jejich nástupní mzda vzrostla za posledních 10 let o necelých 20 %.

V článku o nejčastějších chybách při výběru VŠ jsme jako jednu z chyb zmiňovali to, že se studenti často rozhodují pouze na základě platu a prestiže daného oboru. Jedním dechem je ale zároveň nutné říct, že požadovaný příjem je velmi důležitý faktor, který by každý při volbě studia a kariéry měl zohlednit. Proto jsme v Salmondu vytvořili Finanční plánovač, který vám na základě vašeho životního stylu pomůže spočítat, jaké měsíční náklady můžete v budoucnu očekávat. Můžete si ho v rámci Salmonda zdarma vyzkoušet.

Vytvořit účet zdarma

Celý průzkum Masarykovy univerzity si můžete přečíst zde.