Vaše dítě se nedostalo na SŠ? 8 tipů, co dělat dál

Přidal: Tibor Kučera, 14. 6. 2024

Aktualizováno 05/25

Ne všichni žáci se v prvním kole přijímacího řízení dostanou na svou preferovanou střední školu. V loňském roce se podle údajů Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) jednalo o 6 % uchazečů. I když je tato situace bezesporu stresující, lze ji zvládnout! Připravili jsme pro vás těchto 8 tipů, co dělat.

1. Zůstaňte pozitivní a podporující

V první řadě je důležité zůstat optimističtí a nabídnout svému dítěti podporu. Připomeňte mu, že to, že se nedostalo na střední školu (SŠ), vypovídá především o menší kapacitě škol, a ne o jeho inteligenci. Nedostat se na školu neznamená konec života. Vždy existují alternativní možnosti.

2. Zvažte odvolání

Zkontrolujte výsledky přijímaček a pokud naleznete nesrovnalosti, využijte odvolání. To má smysl podat ve chvíli, kdy zjistíte, že došlo k administrativní chybě - například špatný součet bodů, shoda jmen apod. S odvoláním neotálejte, je třeba jej podat do tří pracovních dnů od obdržení rozhodnutí. Více informací na webu Cermatu.

3. Rozšiřte si možnosti

Často se stává, že si žáci v prvním kole podávají přihlášky na obory pouze v dojezdové vzdálenosti. Pro navazující kola přijímaček určitě doporučujeme rozšířit seznam potenciálních škol na celou republiku. Je velká šance, že najdete školu, která preferovaný obor nabízí a vypisuje 2. či dokonce 3. kola přijímaček. A ani to nemusí znamenat, že je škola méně kvalitní.

Jak už jsme zmiňovali, kapacita škol a poptávka po oborech se může na různých místech výrazně lišit. Zároveň mnoho škol nabízí ubytovací kapacity pro své studenty. I pokud je škola vyloženě nenabízí, doporučujeme se na ni obrátit, často může doporučit internát v její blízkosti, který je možné využít.

4. Hlaste se na 2. kolo přijímaček

Mnoho středních škol v České republice pořádá druhé kolo přijímacího řízení. Jejich seznam najdete na portálu DiPsy. Stejně jako v prvním kole se vaše dítě může hlásit až na 3 - 5 škol, které seřadíte podle priority. Určitě tuto možnost využijte a zvažte i přihlášku na nematuritní obory.

Žák v druhém kole již neskládá JPZ, započítávají se výsledky z 1. kola. Pokud v 1. kole JPZ neabsolvoval, může se hlásit pouze na nematuritní obory.  Na webových stránkách škol sledujte požadavky přijetí - škola vás totiž může pozvat na 2. kolo školní části přijímacího řízení. Termín podání přihlášky je do 26. května 2025.

8 tipů co dělat když se nedostanu na SŠ

5. Využijte 3. a další kola přijímaček

Některé školy vyhlašují také 3. a další kola přijímaček - nejde již o centrálně řízený proces skrze systém DiPsy (přihláška se podává na tiskopisu buď osobním doručením do školy, poštou, nebo datovou schránkou). Nicméně plný seznam nabízených oborů pro 3. a další kola v tomto systému také najdete, a to po zveřejnění výsledků z 2. kola přijímacího řízení. Pokud tedy vaše dítě neuspělo ani v druhém kole, případně jste druhé kolo nestihli, určitě tuto možnost využijte.

Nezapomeňte, že pokud se vaše dítě dostane na obor, kde mu to nebude vyhovovat, může na příští akademický rok přestoupit jinam. A i když studium méně preferovaného oboru, možná i daleko od domova, může znít nepříjemně, je dobré si uvědomit, že to pro něj může být do budoucna velmi dobrá zkušenost, kterou možná docení až časem.

6. Využijte digitální nástroje kariérového poradenství

V momentě, kdy nevyšlo přijetí na preferovaný obor, je určitě dobré využít dostupné nástroje kariérového poradenství. Tyto nástroje mohou pomoci identifikovat silné stránky a zájmy a díky nim tak můžete vybrat z dostupných možností tu, která by vašemu dítěti mohla nejvíce vyhovovat. Zkuste například:

Portál nabízí rozsáhlé informace o vzdělávacích programech, školách a možnostech kariéry. Zahrnuje nástroje pro sebehodnocení, které mohou vašemu dítěti pomoci určit vhodné studijní cesty na základě jeho zájmů a silných stránek.


▶  Salmondo
a projekt Kam ze základky
Ucelený nástroj kariérového poradenství pro studenty nabízí testy a sebepoznávací nástroje i informace o školách a odkazy na doporučené profese.

  Národní soustava povolání a Národní soustava kvalifikací
Národní soustava kvalifikací poskytuje podrobné popisy různých kvalifikací a profesí a pomáhá žákům zorientovat se v požadavcích na různé profese (podobně jako národní soustava povolání na adrese nsp.cz).

  Euroguidance.cz
Tato stránka jako součást evropské sítě nabízí informace o možnostech studia a vzdělání v Evropě, včetně nástrojů kariérového poradenství, které mohou být i pro české žáky velmi užitečné.

7. Nebuďte na to sami

Obraťte se na výchovného či kariérového poradce nebo školního psychologa, případně na Pedagogicko-psychologickou poradnu. Poradci vám mohou poskytnout praktické rady, navrhnout alternativní vzdělávací dráhu a v neposlední řadě nabídnout potřebnou emocionální podporu.


8. Vytvořte si dlouhodobý plán aktivit

Ve chvíli, kdy víte, že vaše dítě po konci ZŠ nepokračuje ve studiu na žádné SŠ, ani nevyužije alternativní formy vzdělání (např. individuální vzdělávání), je dobré si vytvořit na následující rok plán. Někdy může být prospěšné vzít si přestávku nebo delší přípravu.

Podívejte se na přípravné kurzy nebo jazykové programy, mimoškolní aktivity, brigády, studium nebo stáže v zahraničí apod., které mohou zlepšit kvalifikaci vašeho dítěte a šance na přijetí v příštím akademickém roce.

Závěr

I když je neúspěch v přijímacím řízení náročnou situací, pamatujte, že existuje mnoho cest ke kvalitnímu vzdělání. Podporujte své dítě, využijte dostupných zdrojů pomoci a společně najděte řešení, které bude vyhovovat jeho potřebám a zájmům. Alternativní vzdělávací cesty mohou vašemu dítěti přinést cenné zkušenosti a někdy i objevit talent či zájem, o kterém dosud nevědělo.