Vaše dítě se nedostalo na SŠ? 8 tipů, co dělat dál

Přidal: Tibor Kučera, 14. 6. 2024
Aktualizováno 05/25
Ne všichni žáci se v prvním kole přijímacího řízení dostanou na svou preferovanou střední školu. V loňském roce se podle údajů Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) jednalo o 6 % uchazečů. I když je tato situace bezesporu stresující, lze ji zvládnout! Připravili jsme pro vás těchto 8 tipů, co dělat.
1. Zůstaňte pozitivní a podporující
V první řadě je důležité zůstat optimističtí a nabídnout svému dítěti podporu. Připomeňte mu, že to, že se nedostalo na střední školu (SŠ), vypovídá především o menší kapacitě škol, a ne o jeho inteligenci. Nedostat se na školu neznamená konec života. Vždy existují alternativní možnosti.
2. Zvažte odvolání
3. Rozšiřte si možnosti
Často se stává, že si žáci v prvním kole podávají přihlášky na obory pouze v dojezdové vzdálenosti. Pro navazující kola přijímaček určitě doporučujeme rozšířit seznam potenciálních škol na celou republiku. Je velká šance, že najdete školu, která preferovaný obor nabízí a vypisuje 2. či dokonce 3. kola přijímaček. A ani to nemusí znamenat, že je škola méně kvalitní.
Jak už jsme zmiňovali, kapacita škol a poptávka po oborech se může na různých místech výrazně lišit. Zároveň mnoho škol nabízí ubytovací kapacity pro své studenty. I pokud je škola vyloženě nenabízí, doporučujeme se na ni obrátit, často může doporučit internát v její blízkosti, který je možné využít.
4. Hlaste se na 2. kolo přijímaček
Mnoho středních škol v České republice pořádá druhé kolo přijímacího řízení. Jejich seznam najdete na portálu DiPsy. Stejně jako v prvním kole se vaše dítě může hlásit až na 3 - 5 škol, které seřadíte podle priority. Určitě tuto možnost využijte a zvažte i přihlášku na nematuritní obory.
Žák v druhém kole již neskládá JPZ, započítávají se výsledky z 1. kola. Pokud v 1. kole JPZ neabsolvoval, může se hlásit pouze na nematuritní obory. Na webových stránkách škol sledujte požadavky přijetí - škola vás totiž může pozvat na 2. kolo školní části přijímacího řízení. Termín podání přihlášky je do 26. května 2025.
5. Využijte 3. a další kola přijímaček
6. Využijte digitální nástroje kariérového poradenství
▶ Salmondo a projekt Kam ze základky
▶ Národní soustava povolání a Národní soustava kvalifikací
▶ Euroguidance.cz
7. Nebuďte na to sami
Obraťte se na výchovného či kariérového poradce nebo školního psychologa, případně na Pedagogicko-psychologickou poradnu. Poradci vám mohou poskytnout praktické rady, navrhnout alternativní vzdělávací dráhu a v neposlední řadě nabídnout potřebnou emocionální podporu.
8. Vytvořte si dlouhodobý plán aktivit
Závěr
I když je neúspěch v přijímacím řízení náročnou situací, pamatujte, že existuje mnoho cest ke kvalitnímu vzdělání. Podporujte své dítě, využijte dostupných zdrojů pomoci a společně najděte řešení, které bude vyhovovat jeho potřebám a zájmům. Alternativní vzdělávací cesty mohou vašemu dítěti přinést cenné zkušenosti a někdy i objevit talent či zájem, o kterém dosud nevědělo.