Jak začít?

1. Poznej sám sebe

Co nejlépe si ujasni představy o sobě - svých zájmech, silných stránkách, o tom co tě baví, v čem jsi dobrý (ať už ve škole či mimo ni). Můžeš se zkusit zeptat spolužáků, rodičů, známých a pro doplnění zkusit například psychologické testy a dotazníky.

2. Poznej všechny možnosti

Hledej informace o tom, co tě nejvíce zajímá - kde je možné dané obory studovat, jaká je jejich podrobná náplň, jaké schopnosti jsou v různých profesích vyžadovány, jaké pozice lidé v oboru nejčastěji zastávají a podobně. Můžeš k tomu například využít Atlas Školství či Národní soustavu povolání.

3. Vytvoř si plán a pracuj na sobě

Když máš o své budoucnosti jasno, naplánuj si, co musíš udělat, aby se stala realitou. Můžeš si naplánovat návštěvu dne otevřených dveří, přípravu na přijímačky nebo zlepšení v cizím jazyku. A pomatuj, že máme-li dobrý nápad a správný plán, to, co odděluje úspěšné od neúspěšných, je vytrvalost a efektivita.

Kdo ti může pomoci?

1, Výchovný/kariérový poradce na tvé škole

I na tvé škole je odborník, který ti s volbou školy či profese rád pomůže. Často je to přímo jeden z učitelů/učitelek nebo specializovaný odborník, se kterým se můžeš poradit.

2, Pedagogicko-psychologické poradny, regionální kariérová centra, neziskové organizace

Pokud se chceš poradit mimo školu máš také spoustu možností, řadu z nich navíc zdarma. V případě zájmu o jejich využití se poraď s poradcem na škole nebo rodiči.

ilustrativní obrázek

3, Aplikace Salmondo

Pokud se o sobě chceš dozvědět více a zjistit, jaký studijní či profesní směr by pro tebe mohl být ten pravý, můžeš také vyzkoušet aplikaci Salmondo. Zeptej se poradce na své škole, jestli ho škola svým žákům nabízí.